Wydarzenia...

BesdKard 2024

Po sukcesie konferencji BesdKard w ubiegłym roku, Grupa American Heart of Poland zaprasza do udziału w II edycji Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych Besdkard, która odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2024, w hotelu Magnus w Bystrej k. Bielska-Białej. W agendzie spotkania znajdą się liczne sesje naukowe, warsztaty praktyczne oraz pokazy innowacyjnych rozwiązań z zakresu medycyny. Będzie to kolejna odsłona przedsięwzięcia, którego celem jest stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, menedżerów zdrowia, inżynierów oraz naukowców.

Czytaj więcej:

Złota szóstka targów SALMED!

Konkurs Złoty Medal Grupy MTP wpisuje się w trend jakim od lat podążają targi Salmed, aby prezentować i promować innowacyjny sprzęt medyczny i wyposażenie dla szpitali, klinik, gabinetów lekarskich oraz placówek ochrony zdrowia. W tym roku jury konkursowe doceniło sześć wyjątkowych produktów.
Jeszcze przed startem targów SALMED, które odbędą się 19-21 marca 2024 r. odkrywamy zwycięzców jednej z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych nagród targowych w Polsce - Złotego Medalu Grupy MTP. Po posiedzeniu Sądu Konkursowego Złoty Medal Grupy MTP Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED przyznano sześciu produktom.

Czytaj więcej:

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali

Dane z raportu „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”, dotyczące poziomu bezpieczeństwa w Polskich szpitalach są alarmujące. Sprzęt bezpieczny w szpitalach stanowi mniej niż 50% całego posiadanego sprzętu, tylko 27% placówek w Polsce korzysta z rejestru zdarzeń niepożądanych w formie elektronicznej, a przy przygotowywaniu leków cytotoksycznych niemal 30% szpitali nie stosuje systemów zamkniętych chroniących personel medycznych przed szkodliwymi substancjami . Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, opracowała Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali, który jest niezbędny dla poprawy bezpieczeństwa w placówkach medycznych, a kryteria w nim zawarte powinny być uwzględnione we wskaźnikach jakości w opiece zdrowotnej.

Czytaj więcej:

Ratunek dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Kardioneuroablacja alternatywą dla wszczepienia stymulatora serca.

Kardioneuroablacja nerwu błędnego tzw. „odnerwianie” serca jest jedną z metod leczenia zaburzeń rytmu serca, a zarazem alternatywą dla wszczepienia stymulatora serca. Tego rodzaju zabiegi przeprowadza się u pacjentów, u których występuje zbyt wolne bicie serca, omdlenia wywołane nagłym zatrzymaniem pracy serca, oraz w przypadku zaburzeń przewodzenia między przedsionkami a komorami, które są rezultatem nadmiernej aktywności nerwu błędnego. Wprowadzenie procedury kardioneuroablacji znacząco poszerza możliwości terapeutyczne, szczególnie w przypadku młodych pacjentów.

Czytaj więcej:

Kluczowe organizacje w ochronie zdrowie budują program targów SALMED

Targi w branży medycznej nie są już postrzegane jedynie jako ekspozycja sprzętu, technologii i usług. Dzisiaj to nowoczesny model biznesowy łączący zróżnicowaną ofertę firm z wiedzą na temat aktualnych wyzwań stojących przed sektorem ochrony zdrowia. Ten dualizm będzie doskonale widoczny na targach SALMED, które odbędą się 19-21 marca 2024. Do współtworzenia programu dołączają kolejni partnerzy. Jakie tematy poruszą?

Czytaj więcej:

Life Science Open Space – 13 edycja będzie wyjątkowa. 30 listopada – 1 grudnia, w Krakowie.

Life Science Open Space 2023 - Collaboration and Innovation Summit for Health and Quality of Life to forum współpracy łączące przedstawicieli różnych branż i sektorów we wspólne innowacyjne działania dla zdrowia i jakości życia. To ważne i prestiżowe wydarzenie środowiska life science w Polsce i nie tylko.

Czytaj więcej:
WM_3_2023_Kredos

Czynimy życie bezpieczniejszym w miejscach, w których czyha niewidzialne zagrożenie

Minęło prawie 25 lat od naszego spotkania z urządzeniami z logo MEIKO. Było to na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a dokładnie na Międzynarodowych Targach Rolno Przemysłowych „Polagra – Food”, które odbywały się we wrześniu 1997 roku. Unitechnika SA działała wówczas na rynku dopiero 10 rok i na tym etapie rozwoju byliśmy zainteresowani pozyskaniem renomowanych partnerów handlowych działających w branży utrzymania czystości.

Czytaj więcej:

Czy sztuczna inteligencja będzie leczyć ludzi?

Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT, który próbuje zastępować ludzi w niektórych zawodach, czy programy graficzne potrafiące wygenerować zarówno surrealistyczne obrazy, jak i twarze bohaterów poczytnych książek. Algorytmy AI coraz częściej służą lekarzom wspomagając bardziej dokładne i skuteczne diagnozowanie pacjentów.

Czytaj więcej:
LOGO_2

Startupy medyczne w Polsce i za granicą

Polska Federacja Szpitali, Koalicja AI w Zdrowiu, zespół ekspertów wZdrowiu oraz Młodzi Menedżerowie Medycyny zapraszają do wzięcia udziału w 4. edycji Raportu "Top Disruptors in Healthcare", prezentującego innowacyjne startupy medyczne zarówno w kraju, jak i w regionie CEE!.

Czytaj więcej:
Rada.ekspercka_m

Rozrusznik serca nieodpłatnie

W Polsce wciąż zbyt mało pacjentów otrzymuje zalecenia rehabilitacji kardiologicznej – to błąd w sztuce, mówią eksperci. Wyniki ogólnopolskiego raportu nt. prewencji i rehabilitacji kardiologicznej, przeprowadzonego w ramach rozpoczynającej się kampanii społecznej „Akcja Kardioprotekcja”.

Czytaj więcej:

Rozrusznik serca nieodpłatnie

Rozrusznik serca nieodpłatnie sprawdzisz w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. W ramach kontraktu z NFZ, Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica we współpracy z Grupą American Heart of Poland prowadzi specjalistyczną Poradnię Kardiologiczną realizująca również świadczenia dla wszystkich pacjentów ze wszczepionymi stymulatorami serca.

Czytaj więcej:

Jaki mamy wpływ na nowotwór?

Mutacje genetyczne ma każdy z nas, ale posiadanie ich nie oznacza, że zachorujemy na nowotwór. Czy mamy wpływ na ryzyko zachorowania na raka? O tym oraz wielu innych kwestiach mówi doktor Maciej Hamankiewicz, Szpital św. Elżbiety, Grupa American Heart of Poland.

Czytaj więcej:

Ratunek dla pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu!

Nowoczesna metoda leczenia, która zmienia życie pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną i z bardzo wysokim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego jest już dostępna w Bielsku-Białej w ramach NFZ.

Czytaj więcej:

Jak uzdrowić system opieki zdrowotnej?

– skutecznych recept poszukają uczestnicy VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Katowice, 28.02.2023 r. – Kluczowi dla środowiska ochrony zdrowia prelegenci, na czele z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, potwierdzili już swój udział w 8. odsłonie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie, które jest jedną z najbardziej dyskutowanych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia, odbędzie się 9 i 10 marca 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Czytaj więcej:
zdjecie_do_opisu_portalu

Medipment.pl

Rynek sprzętu medycznego to ogromny system aparatury i akcesoriów, który każdego roku stale się powiększa. Producenci wprowadzają co raz to nowsze modele już istniejących aparatur, nie brakuje również nowości, które usprawniają pracę lekarzy czy przyspieszają diagnozowanie i leczenie chorób. Jak się odnaleźć w tym ogromnym rynku medycznym, wybrać model, który będzie najlepiej dopasowany do naszych oczekiwań? Z pomocą przychodzi baza sprzętu medycznego, laboratoryjnego i rehabilitacyjnego Medipment.pl

Czytaj więcej:
LSOS---dziekujemy_m

Więcej współpracy w walce z rakiem!

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Life Science Open Space - wydarzenia organizowanego już po raz 12. przez Fundację Klaster LifeScience Kraków.
Life Science Open Space – The Open Innovation Forum, to miejsce, w którym gromadzą się osoby i firmy różnych branż i sektorów środowiska life science, które łączy chęć współpracy i tworzenia innowacji dla zdrowia i jakości życia.

Czytaj więcej:
praca_team

POLACY UTRZYMALI MIEJSCE W ŚWIATOWEJ CZOŁÓWCE

6. miejsce zajął ostatecznie zespół FP Healthcare, w tegorocznej edycji BraTS Challenge, czyli największego światowego konkursu na stworzenie algorytmu do analizy obrazowania medycznego mózgu. Inżynierowie FP Healthcare, jednostki medycznej gliwickiej firmy technologicznej Future Processing, po fazie walidacyjnej zajmowali 5. pozycję. Multimodal Brain Tumor Segmentation (BraTS) Challenge poświęcony jest glejakom (nowotworom mózgu). Wyniki zaprezentowano podczas Amerykańskiego Kongresu Radiologicznego.

Czytaj więcej...
gadomska_www-1

Innowacyjne metody wypełniania ubytków zębowych

Ząb i jego tkanki wspomagające tworzą złożoną, trójwymiarową strukturę. W jej skład wchodzą: korzeń zęba, ukrwiona miazga zębowa z tkankami nerwowymi, ozębna oraz więzadła przyzębia (rys. 1.). Synergistyczna współpraca wszystkich struktur zęba zapewnia człowiekowi w codziennym życiu wspomaganie funkcji trawiennych oraz umiejętność mowy. Niestety wraz z wiekiem postępuje fizjologiczne zużycie struktur zęba. Niezbędne staje się częściowe lub nawet całkowite wypełnianie ubytków w uzębieniu. Częstymi przyczynami rekonstrukcji struktur zęba są również urazy mechaniczne, próchnica lub zapalenie ozębnej.

Czytaj więcej...
mercator_www-2

Rola wyposażenia personelu medycznego na bloku operacyjnym

Na przestrzeni wieków strój chirurgiczny zmienił się diametralnie. Zanim przyjęto teorię wywoływania chorób przez drobnoustroje, większość lekarzy przeprowadzała operacje w tych samych garniturach, które nosiła podczas codziennych czynności. Niektórzy chirurdzy byli wręcz dumni z umiejętności przeprowadzenia amputacji bez kropli krwi na swoich modnych spodniach i surdutach. Inni, zakładali ulubione płaszcze, w które wycierali zakrwawione noże [1]. Dopiero XX wiek zmusił operatorów do zmiany przyzwyczajeń i swojej odzieży w polu operacyjnym.

Czytaj więcej...